Cukrzyca a choroby narządu wzroku

badanie oct

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która sieje spustoszenie w całym organizmie. Niestety powoduje też ogrom niekorzystnych powikłań, jeśli pod uwagę weźmiemy nasz wzrok. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę i zauważyłeś problemy z widzeniem, to znak, że najwyższy czas wybrać się do okulisty. Bardzo możliwe, że doszło do poważnego upośledzenia narządu wzroku, na przykład cukrzycowego obrzęku plamki.

Dlaczego cukrzyca powoduje choroby oczu?

Pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę, muszą być świadomi jej niekorzystnego działania na narząd wzroku. Niestety cukrzyca przyczynia się do niedotlenienia komórek, co ma znaczący wpływ na barierę pomiędzy krwią a siatkówką. Ta zostaje uszkodzona. Wszystko przez czynniki VEGF, który produkowany jest w nadmiarze. Właśnie to jest przyczyną cukrzycowego obrzęku plamki. W okolicach siatkówki zaczyna gromadzić się płyn, który unosi ją ku górze. Zmiany na dnie oczu to również efekt zwiększonego poziomu cholesterolu, który bardzo często przy cukrzycy występuje oraz zwiększonego ciśnienia.

Zgłoś się do okulisty, kiedy …

Wizyta u okulisty i przeprowadzenie podstawowych badań, takich jak badanie oct jest niezbędne niezwłocznie, kiedy tylko zauważysz pierwsze problemy z widzeniem. Zaniepokoić powinno przede wszystkim:

– pogorszenie ostrości wzroku,

– widzenie nieruchomej plamki przed okiem.

Podstawowe badanie

Badanie oct, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka to podstawowy sposób diagnostyki zaburzeń widzenia u cukrzyków, Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Badanie tego rodzaju skutecznie zastępuje dzisiaj angiografię fluoresceinową, która wymagała dożylnego podania kontrastu.

Profilaktyczne badania wzroku dla cukrzyków

Osoby, które cierpią na cukrzycę, powinny regularnie odbywać badania okulistyczne. Raz w roku badanie oct konieczne jest dla tych, u których do tej pory nie zauważono niekorzystnych zmian w obrębie dna oka, natomiast raz na 6 miesięcy albo według zaleceń okulisty u tych pacjentów, którzy już borykają się z zaburzeniami widzenia.

Dodaj komentarz