Czy dieta bezmleczna dobrze wpływa na mikrobiotę jelitową?

alergia pokarmowa

Nie od dziś wiadomo, że sposób naszego odżywiania ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie układu pokarmowego, ale i całego organizmu. Udowodniono również, że poszczególne produkty spożywcze mają znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy stan mikrobioty jelitowej. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: dietaeliminacyjna.pl. Jeśli odżywianie jest niewłaściwe może dojść do zaburzeń mikrobioty jelitowej, przez co pacjent boryka się z dysbiozą jelitową, a ta ma negatywny wpływ na cały organizm.

Dieta eliminacyjna

Eksperci potwierdzają, że równowaga mikrobioty jelitowej to stan, który charakteryzuje się odpowiednią liczbą pożytecznych mikroorganizmów w jelitach oraz należytym stanem tych patogennych. Jeśli dojdzie do zaburzeń, chory może odczuwać wzdęcia, bóle brzucha, mdłości, brak apetytu. Dysbioza może powodować również złe samopoczucie, a nawet stany lękowe i depresyjne. Co więcej, dysbioza jelitowa wzmaga alergię i właśnie dlatego zalecana jest dieta eliminacyjne dla osób, które borykają się z różnego rodzaju alergiami pokarmowymi.

Dieta bezmleczna

Dieta bezmleczna może być podstawą żywienia osób, które są uczulone na laktozę. I chociaż uznaje się, że na równowagę mikrobioty jelitowej korzystny wpływ mają produkty mleczne fermentowane, jak kefir, jogurty czy maślanka, to jednak śniadanie alergika nie powinno zawierać tych składników.

Co więcej, przy występowaniu różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dobrą praktyką jest najpierw wykonanie odpowiednich badań, tych na alergię oraz w celu analizy mikrobioty jelitowej. Może okazać się, że chory wcale nie boryka się z alergią, ale zdiagnozowana zostanie dysbioza jelitowa, które może dawać podobne objawy. Ten stan łatwo zwalczyć, stosując odpowiednią dietę, na przykład bogatą w błonnik pokarmowy albo kiszonki oraz poprzez wdrożenie indywidualnie dopasowanych probiotyków.

Dodaj komentarz