Jak mieszkają studenci?

rooms for rent Warsaw

Większość polskich studentów nadal mieszka z rodzicami bądź u innych członków rodziny. Okazuje się, że na wynajem mieszkania decyduje się tylko co trzeci młody Polak. Podobną popularnością cieszą się też pokoje dla studenta. Warszawa jest tylko jednym z miast, w którym takowe są oferowane. Na rynku lokacji, w których mogą funkcjonować studenci, znajdują się również akademiki. Ilość dostępnych w nich pokoi jest jednak mocno ograniczona. Alternatywą stają się prywatne akademiki, w których panuje znacznie lepszy standard, ale za to kosztują nieco więcej.

Jak wynika ze statystyk, polscy studenci są jeszcze mało samodzielni i tak naprawdę wolą wygodne życie „na garnuszku” rodziców. Wybierając studia dzienne, bardzo często nie są zresztą w stanie pogodzić edukacji z pracą zarobkową. Ciekawostką jest natomiast fakt, że coraz więcej studentów stawia na rozwój zawodowy poprzez uczestnictwo w różnorodnych kursach, szkoleniach czy realizując staże i praktyki. Takie zachowanie wymusza na nich zresztą obecny rynek pracy.

Ile płaci za mieszkanie student?

Ci, którzy mieszkają u rodziców, nie generują z tego tytułu żadnych kosztów. Pamiętajmy jednak, że uczelnie wyższe znajdują się w dużych miastach naszego kraju, a ogrom studentów pochodzi z obszarów wiejskich, bez możliwości codziennych dojazdów ze względu na odległość. Co miesiąc wydają więc od 250 do 750 złotych na pokój dla studenta. Warszawa oferuje takie dla jednej osoby albo mieszkania o sporym metrażu, w których mieszka grupa młodych.

Warto wziąć pod uwagę, że z wynajmu mieszkań czy samodzielnych pokoi muszą korzystać cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski w celu podjęcia studiów. Co ważne, wylicza się, że jest ich już blisko 80 000, a większość z nich to obywatele Ukrainy. To właśnie dla nich szykowane są pokoje dla studenta. Gdańsk, Warszawa, Kraków, Poznań i inne duże miasta posiadają ich wystarczającą ilość. Takie nieruchomości nie kosztują wiele, dają za to komfort codziennego funkcjonowania. Są w pełni wyposażone, student może wprowadzić się do nich z walizką ubrań. Co więcej, najczęściej znajdują się w dobrych lokalizacjach, nieopodal uczelni. Dla obcokrajowców to doskonałe rozwiązanie, tym bardziej że wszelkie formalności załatwia agencja pośrednicząca. Dzięki temu cudzoziemiec nie musi martwić się o organizację lokum, może zająć się tylko przeprowadzką i poznawaniem nowego miejsca do życia. Zmiana miejsca zamieszkania i tak wiąże się ze sporym stresem. Warto zadbać o to, by student odczuwał jak największy komfort.

Dodaj komentarz