Jak wygląda procedura rezonansu magnetycznego mózgu?

badanie mri

Procedura funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mózgu jest bardzo podobna do procedury zwykłego rezonansu. Pacjent poddany pod rezonans mózgu leży twarzą do góry na płaskiej powierzchni i jest przesunięty do wnętrza długiej maszyny.

Rezonans mózgu – czy to boli?

Proces jest bezbolesny, chociaż niektóre osoby zapisane na rezonans magnetyczny prywatnie mogą odczuwać klaustrofobię. Innym mogą przeszkadzać im głośne dźwięki wydawane przez urządzenie podczas skanowania. Tego jednak nie da się przeskoczyć.

Wewnątrz skanera pacjenci otrzymują instrukcje, które są wyświetlane cyfrowo wewnątrz pary gogli — podobnie jak w goglach wirtualnej rzeczywistości. Zadania zaplanowane pod rezonans są proste, jak na przykład:

  • ściskanie lewej ręki,
  • myślenie o określonych słowach.

 

Funkcjonalne obszary mózgu, które zapalają się w skanerze, są następnie łączone z regularnym obrazowaniem rezonansu w odniesieniu do anatomii mózgu pacjenta. Kiedy zmapuje się te podstawowe funkcje, pomagają one chirurgom wymyślić bezpieczne podejście do usuwania zmiany lub guza z mózgu lub operacji u pacjentów na przykład z padaczką.

Rezonans a różne dolegliwości – na czym polega różnica?

Główna różnica między poszczególnymi procedurami z rezonansem w roli głównej polega na tym, że wtedy, gdy jest wykonywany rezonans magnetyczny nfz głowy lekarze wydają pacjentowi instrukcje i proszą go o wykonanie cichych ćwiczeń mózgu, gdy Ci leżą nieruchomo. Ćwiczenia zwiększają aktywność w określonych częściach mózgu, zwiększając do nich przepływ krwi i dotlenienie. Ta aktywność zapala się na obrazach tworzonych przez skaner, dając lekarzom widoczny zapis dokładnej mapy mózgu pacjenta.

Normalny rezonans magnetyczny mózgu może trwać od 20 do 30 minut, podczas gdy rezonans magnetyczny mózgu zwykle trwa od 40 do 55 minut. Po badaniu, jeśli operacja nie jest zaplanowana od razu, pacjenci mogą przejrzeć zdjęcia ze swoimi lekarzami i zdecydować, jak postępować, aby zminimalizować ryzyko, przy równoczesnym zwiększeniu efektywności dalszych działań medycznych.

Dodaj komentarz