Jak zaprzyjaźnić dziecko z książką?

zakladki-do-ksiazki-DIY1

Czytanie książek niewątpliwie ma wiele zalet. Pomaga dzieciom w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu wyobraźni. Pomaga także lepiej zrozumieć świat i ludzi wokół. Książki pomogą  także w rozwijaniu kreatywności. Lektury pozwalają na lepsze zrozumienie siebie i swoich emocji.

Dzieci uwielbiają słuchać historii, a książki są doskonałym źródłem ciekawych i wartościowych opowieści. Czytanie dzieciom książek pomaga w ich rozwoju, uczy słuchać i rozumieć, a także rozbudza wyobraźnię. Książki dla dzieci są dostosowane do ich wieku i zawierają proste, ale treściwe historie, które łatwo zapadają w pamięć. Czytanie dzieciom to także świetna okazja do wspólnego spędzania czasu. Głos rodzica działa na dzieci uspokajająco, dlatego warto czytać dzieciom już od pierwszych chwil życia.

Jakie książki czytać dziecku?

Dla niemowląt rekomendowane są książeczki miękkie, kolorowe i pobudzające sensorycznie. Dla dzieci w wieku przedszkolnym warto sięgnąć po książki z wartościową treścią i ciekawymi ilustracjami. Dzięki nim dziecko zacznie naukę kształtów, kolorów i rozpoznawania literek. Warto też w międzyczasie zadawać dzieciom zagadki. Np. czy widzą konkretny przedmiot, ile widzą zwierząt, gdzie jest słońce itp. To z pewnością uatrakcyjni czytanie i pobudzi dziecięcy mózg do pracy.

Zakładki do książki DIY

Razem z dzieckiem możecie samodzielnie wykonać zakładkę do książki. Do jej wykonania wystarczy przygotować:

  • Kartkę z bloku technicznego
  • kredki i flamastry
  • nożyczki
  • opcjonalnie: dziurkacz, wstążki, naklejki

Z bloku wycinamy prostokąt — młodszym dzieciom warto przygotować taki wzór, starsze śmiało mogą zrobić to same. Następnie przystępujemy do ozdabiania. Daj dzieciom swobodę — niech to będzie ich własny pomysł i wykonanie.

Stworzenie zakładki do książki czy zagadki w trakcie czytania to najpopularniejsze metody na zapoznanie z książką. Czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem czy przykrym obowiązkiem. Od małego warto pokazywać dzieciom, że książki są wspaniałe. Sami też dawajmy dobry przykład i czytajmy regularnie.

Majówka 2023 z dziećmi – 20 pomysłów

Dodaj komentarz