Planujesz budowę domu?

architekt Suwałki

Domy jednorodzinne zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Zazwyczaj zakup działki i budowa przyszłego lokum to jedna z największych inwestycji w życiu.

Pochłania nie tylko znaczną ilość pieniędzy, ale również czasu. Aby cały proces przebiegał względnie bezproblemowo, należy jeszcze przed jakimikolwiek działaniami wszystko sobie zaplanować. Sprawy takie jak wycena prac budowlanych nie mogą być odkładane na później. Od czego zaczynamy?

Na starcie powinniśmy zadać sobie kilka pytań i zastanowić się, czego oczekujemy od miejsca, w jakim będziemy mieszkać. Nie zawsze będziemy w stanie znaleźć miejsce, które w 100% spełni nasze oczekiwania, dlatego warto określić pewne priorytety, a w razie braku ideału z czegoś zrezygnować. Pamiętajmy też, że dom budujemy nie na rok czy dwa, ale jest to inwestycja na dłuższy okres, dlatego planując cokolwiek, bierzmy pod uwagę przyszłość. Budynek z dwoma sypialniami będzie idealny, do momentu aż w rodzinie nie pojawi się dwójka dzieci. Szukając odpowiedniej działki, weźmy też pod uwagę dostęp do różnego rodzaju mediów (prąd, gaz, wodociąg) oraz odległość od komunikacji miejskiej, która jest przydatna w przypadku dalszych dojazdów do pracy lub szkoły. Istotną kwestią jest dopasowanie domu i działki. Ponieważ odpowiednią parcelę znaleźć trudniej niż projekt budynku mieszkalnego, od niej należy zacząć. Dopiero gdy już zdecydujemy się na zakup ziemi, możemy przejść do wyboru domu. Najbardziej uniwersalne działki mają zazwyczaj nie mniej niż 1000m2 powierzchni i swoim kształtem przypominają kwadrat lub prostokąt o zbliżonej długości boków. Na  takim terenie możemy postawić niemal dowolny budynek oraz wyeksponować miejsce na nieduży ogród.

Kosztorys oraz projekt naszego przyszłego domu możemy zlecić przedsiębiorstwu, które się w tym specjalizuje. Zamówienie indywidualne będzie jednak droższą opcją, ale za to gwarantuje nam dopasowanie budynku dokładnie według naszych potrzeb i własnej wizji. W tym przypadku potrzebować będziemy doświadczonego architekta, który wykona plan wg sprawdzonych wytycznych i jednocześnie uwzględni nasze wszelkie potrzeby. Specjalistów możemy szukać za pośrednictwem Internetu, wpisując w wyszukiwarkę frazy takie jak „architekt Suwałki„. Alternatywną opcją jest zakup gotowego projektu domu. Jest to tańszy wariant, a dodatkowo prawdopodobnie był już niejednokrotnie stosowany przez innych ludzi, także nie będzie należał do wielkiej niewiadomej. Aktualnie na rynku jest dostępnych mnóstwo różnego rodzaju projektów, więc i w tym przypadku nie powinniśmy mieć problemu z dobraniem odpowiedniego domu dla siebie. Zanim jednak dopniemy wszystko na ostatni guzik, warto zapoznać się dokumentami, które mogłyby w jakiś sposób ograniczać zabudowę w danym terenie. Tego typu zakazy i ograniczenia możemy znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o zabudowie. Jeżeli wszystko się zgadza, ostatnim krokiem przed wbiciem w ziemię łopaty będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Dodaj komentarz