Proste sposoby na energooszczędny dom

okna energooszczędne

Myśląc o budowie własnego domu, często zastanawiamy się jak sprawić, żeby nasza przyszła nieruchomość była energooszczędna. Proste z pozoru rozwiązania zazwyczaj się niezauważalne od razu, co może doprowadzić do sytuacji, w której nieruchomość nie będzie spełniać naszych oczekiwań pod względem oszczędności. Dlatego warto rozważyć wiele możliwości, które mają kluczowy wpływ na wydajność naszego domu.

Pierwszą podstawową kwestią jest pokrycie dachowe domu. Jeśli nasz dom posiada klasyczny dach, który składa się wyłącznie z drewna i dachówek lub blachy to wymagane jest docieplenie. Same deski i pokrycie dachowe nie chronią przed wydostawaniem się ciepła przez dach. Dodatkowo możemy mieć problem ze zderzeniem temperatur, które może skutkować występowanie wilgoci oraz pleśni. W takiej sytuacji wymagane jest jak najszybsze ocieplenie dachu materiałem izolacyjnym tak, aby ciepło nie mogło przenikać na zewnątrz. Zazwyczaj do tego celu stosowana jest wełna mineralna, folia termoizolacyjna lub styropianem.

Kolejnym ważnym czynnikiem są okna. Tutaj nikt nie ma wątpliwości, że okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów nieruchomości, które gwarantują energooszczędność. Ich szczególna rola opiera się współczynniku przenikania ciepła, którego wartość zarówno dla okien drewnianych, jak i PCV jest niemalże identyczna. W zależności od tego, czy chcemy wybrać okna drewniane lub PCV musimy kierować się parametrami, które mogą być czasem uzależnione od ceny. Choć nie mogą znacząco odbiegać od standardów określonych przez Ministerstwo Infrastruktury.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na wydajność domu jest instalacja grzewcza. W nowych domach problem z niewydajną instalacją grzewczą występuje coraz rzadziej. Lecz opiera się on głównie o kocioł o małej mocy. Myśląc o kotle, również istotne jest rozważenie dostępnych paliw, które mogą zwiększyć wydajność i oszczędność całej instalacji. Jednak takie rozwiązanie może nie mieć sensu, jeśli będziemy posiadać grzejniki słabej jakości oraz nieprzystosowanej wentylacji.

Równie ciekawymi sposobami są metody pozyskiwania energii. Warto tutaj wspomnieć o kolektorach słonecznych, których widok na dachu domu nikogo już nie dziwi. Takie rozwiązanie umożliwia pozyskanie energii elektrycznej, które jest jednym z ekologicznych rozwiązań. Aktualnie dostępnych jest również wiele innych ciekawych rozwiązań pozwalających stworzyć energooszczędny dom. Nie możemy jednak zapominać, że to konstrukcja domu ma największy wpływ na to, czy nasz dom będzie wydajny i ekologiczny.

Dodaj komentarz