Robotyzacja spawania w pigułce – historia, ciekawostki, zastosowanie

robot spawający

Na początek zdefiniujmy zrobotyzowane spawanie. Można powiedzieć w najprostszy sposób, że automatyzacja spawania to wykorzystanie narzędzi mechanicznych dających się zaprogramować (robotów) do wykonywania procesów spawalniczych w sposób zautomatyzowany.

​Kiedy i gdzie powstał pierwszy robot spawalniczy?

Geneza robotyki w spawaniu jest niezwykle interesująca. Wiele się działo, zanim powstało pierwsze stanowisko spawalnicze Panasonic. Roboty zaczęto robić już w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jednak ich zastosowanie w dziedzinie spawania rozpoczęło się około 20 lat później.

W tym czasie przemysł motoryzacyjny zaczął wykorzystywać zgrzewanie punktowe do produkcji pojazdów, do czego wykorzystywał roboty. Początkowo robotyzacja spawania miała bardzo prostą formę. ale ze względu na jej skuteczność wkrótce zaczęto tego rodzaju automatyzację stosować również w innych procesach.

​Robot spawający – kto na nim skorzysta?

Roboty spawalnicze już od dawna są wykorzystywane głównie przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, z motoryzacją na czele. Jednak ich zastosowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla tego sektora.

Coraz częściej po rozwiązania takie jak robot spawalniczy Panasonic sięgają również duże i średnie firmy. Ma to ścisły związek z faktem, że dzisiejszy rynek proponuje dużo bardziej zróżnicowane systemy robotów spawalniczych, w tym przenośne, które spełniają bardziej szczegółowe potrzeby i wyróżniają się wyższą elastyczności. Dzięki temu trend się zmienia i obecnie zarówno średnie, jak i małe branże mogą z powodzeniem stosować roboty spawające nawet przy niewielkiej inwestycji.

​Kiedy można mówić o tym, że spawanie jest zrobotyzowane?

Kiedy operator uczestniczy bezpośrednio w procesie spawania, nie można powiedzieć, że jest to spawanie czysto zrobotyzowane. Jeśli operator-człowiek uczestniczy w operacji z robotem, w ustalonych i kontrolowanych warunkach bezpieczeństwa, nie jest to całkowicie zrobotyzowane stanowisko spawalnicze – ale mamy do czynienia z Systemem Współpracy.

Dodaj komentarz