Co zrobić, kiedy małżeństwo przechodzi poważny kryzys i bezowocne stają się wszelkie próby jego ratowania? Zgodnie z przepisami polskiego prawa, do wyboru są dwa rozwiązania. Małżonkowie mogą zdecydować się na rozwód lub separację. Sprawdź, czym charakteryzują się obydwa rozwiązania i które sprawdza się lepiej.
Co to jest rozwód?
Rozwód jest to rozwiązanie związku małżeńskiego przez sąd, na wniosek jednego bądź obojga małżonków. Rozwód może być bez orzekania o winie, z winą dwóch małżonków bądź ze wskazaniem winy jednego z małżonków.
Ponieważ małżeństwo ustaje, po rozwodzie związek małżeński można zawrzeć po raz kolejny. Rozwód wymaga również sądowego podziału majątku, a jeśli w małżeństwie pojawiły się dzieci, również ustalenia opieki nad nimi, jeżeli są małoletnie.
Czym jest separacja?
Kolejną opcją dla małżeństw jest również separacja i to ona stosowana jest najczęściej jeszcze przed rozwodem, ponieważ daje szansę na zażegnanie małżeńskiego kryzysu, mediacje czy terapię małżeńską.
O separacji również orzeka sąd, natomiast nie jest to rozłam małżeństwa, ale jedynie uchylenie wspólnoty małżeńskiej. W sytuacji separacji nie można zawrzeć kolejnego ślubu.
Co ciekawe, podczas separacji, dokładnie tak samo jak, dzieje się to w przypadku rozwody częstochowa, można wnioskować o alimenty, ustalenie kontaktów z dzieckiem, podział majątku czy ustalenie możliwości korzystania ze wspólnego mieszkania.
Kiedy stosuje się separację?
Separacja następuje na wniosek jednego z małżonków, a drugi nie musi na to wyrazić zgody. Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, separacja jest zatwierdzana bardzo często również wtedy, kiedy sąd nie wyraża zgody na rozwód. Częstochowa, ale i inne miasta na terenie całej Polski odnotowuje około 200 separacji w każdym kwartale roku. Co istotne, nie istnieje żaden limit czasu, zgodnie z którym można pozostawać w separacji. Jej ustanie, odbywa się na wniosek jednej ze stron.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.