Tablice rejestracyjne w Polsce

ramki reklamowe do tablic rejestracyjnych

Wydawane obecnie tablice rejestracyjne są zgodne z rozporządzeniem z 2000 roku. Zastępują one dawny typ – czarne tło i białe numery nie były zbyt czytelne. Dzisiaj tablice rejestracyjne pokryte są w całości specjalną substancją, która idealnie odbija światło.

Tablice rejestracyjne to obowiązkowy element każdego pojazdu mechanicznego, który porusza się po polskich drogach. Właściciel ma obowiązek zamontować je zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu. Bardzo często dodatkową ochronę stanowią ramki reklamowe do tablic rejestracyjnych. To na nich znajdziemy dane adresowe czy logo serwisu albo dealera samochodowego, ale nie ma co ukrywać, że są one też zabezpieczeniem dla samej tablicy.

Pamiętajmy, że kierowcy, którzy poruszają się pojazdem bez tablic rejestracyjnych, zostaną ukarani mandatem. Tablica stanowi znak identyfikacyjny pojazdu, a numery wydawane są dla każdego auta indywidualnie – nie ma dwóch identycznych tablic, które zamieszczone miałyby być na dwóch różnych pojazdach mechanicznych.

Tablice rejestracyjne wydawane są w Wydziale Komunikacji, podczas rejestracji nabytego samochodu. Ich wydanie nie jest darmowe, a opłata zależna jest od rodzaju wydawanych tablic. Przykładem mogą być pojazdy zabytkowe, które oznaczone są żółtymi tablicami rejestracyjnymi.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wiedzieć, że o tablice rejestracyjne i ramki reklamowe do tablic rejestracyjnych trzeba odpowiednio dbać. Nie można dopuścić, by te elementy auta były brudne czy zasłonięte. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to część identyfikacji pojazdu, a niemożność jej realizacji może kierowcę słono kosztować. Za nieczytelne tablice rejestracyjne drogówka wlepia mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Jeśli tablice rejestracyjne ulegną zniszczeniu, zgubie albo kradzieży należy to czym prędzej zgłosić w Wydziale Komunikacji. Tam należy przedstawić dowód rejestracyjny oraz złożyć stosowne oświadczenie. Po uiszczeniu opłaty wydawane zostają nowe tablice i dopiero wtedy właściciel samochodu może z niego czynnie korzystać.

Dodaj komentarz