Uszkodzony samochód – jak uzyskać odszkodowanie?

odszkodowanie z ac

Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie pojazdu mechanicznego i jest zobowiązany do wypłaty należnego zobowiązania? Wszystko zależy od tego, kto szkodę wyrządził. Jeśli samochód uległ usterce w wyniku kolizji czy wypadku z winy osoby trzeciej, wtedy odszkodowanie wypłacane jest z OC sprawcy. Istnieją jednak różne przypadki uszkodzenia auta i kwestie odszkodowanie nie zawsze są tak oczywiste. 

Obowiązek ubezpieczenia pojazdu mechanicznego 

Według polskich przepisów prawa każdy pojazd mechaniczny, który porusza się po naszych drogach, musi posiadać ubezpieczenie OC. Właśnie ono pozwala uzyskać odszkodowanie kierowcom, których samochód uległ zniszczeniu z winy znanego sprawcy. Pamiętaj jednak, że OC Twojego samochodu nie uprawnia Cię do otrzymania odszkodowania, jeśli auto ulegnie usterce czy aktom wandalizmu, a tożsamość sprawcy nie jest znana. 

Uszkodzenie auta w wyniku złej jakości drogi 

O odszkodowanie za uszkodzony pojazd zawsze możesz wnieść do zarządcy dróg albo urzędu gminy. Dotyczy to sytuacji, w których samochód uległ usterce z ewidentnej winy stanu drogi, po której się poruszał. Kierowca ma mieć zapewnione odpowiednie warunki na drodze, mówimy tu oczywiście o drogach publicznych, a nie tych prywatnych. 

Odszkodowanie z AC

Jeśli wykupiłeś polisę AC samochodu, również możesz liczyć na dodatkowe odszkodowanie. Odszkodowanie powypadkowe z OC jest standardem, natomiast AC nie jest obowiązkowe, a jedynie dobrowolne. Przydaje się jednak, na przykład, kiedy w aucie zostanie wybita szyba, część jego karoserii zostanie wgnieciona albo lakier ulegnie zarysowaniu. 

Pamiętaj, że odszkodowanie otrzymasz jedynie wtedy, kiedy usterka pojazdu wchodzi w zakres warunków nabytej polisy ubezpieczeniowej. Zwracaj szczególną uwagę na czynniki, które wchodzą w skład pakietu AC. 

Dodaj komentarz