Wybieramy listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe to nie tylko wykończenie parkietu. Okazuje się, że ten element stanowi ważną rolę praktyczną, ale też estetyczną i ma znaczenie dla ogólnego wyglądu całej przestrzeni. Chociaż listwy nie są zbyt rzucające się w oczy, to jednak warto dobierać je dokładnie, a pod uwagę brać konkretne wytyczne. Podpowiadamy, jakie listwy przypodłogowe będą najlepsze.

 

Listwy przypodłogowe a funkcje praktyczne

Przede wszystkim listwy przypodłogowe ukrywają szczeliny dylatacyjne, które powstają pomiędzy podłogą a ścianą. Mają również chronić dolne partie ścian przed zabrudzeniem, ułatwiają mycie podłogi w pełnym komforcie, bez konieczności zwracania zbytniej uwagi na samą ścianę, która pomalowana jest jedynie farbą.

Patrząc na funkcje ochronne listew, należy wybierać te z wytworzone z konkretnego materiału. Najlepszej jakości będą te z naturalnego drewna, ale równie dobrze sprawdzają się listwy z płyty mdf. Nie warto zaś stosować listew z miękkich materiałów.

Listwy przypodłogowe a przestrzeń

Oprócz samego materiału, z jakiego powstała listwa przypodłogowa, możemy wybierać je przy uwzględnieniu wysokości i grubości cokołu. Pod uwagę należy brać wtedy przede wszystkim całą przestrzeń, w jakiej będą funkcjonować. Standardowo wykorzystuje się listwy o wysokości od 6 do 8 centymetrów. Te wyższe nadają się doskonale do dużych przestrzeni i wysokich ścian. W małych metrażach będą optycznie zmniejszać powierzchnię, co nie wpłynie korzystnie na walory estetyczne. Zbyt niskie listwy powiększą powierzchnię, ale jeśli będą zbyt małe, nie spełnią z kolei funkcji praktycznych. Wspomniane listwy przypodłogowe o wysokości 6-8 centymetrów są uniwersalne i zawsze sprawdzają się doskonale.

Listwy przypodłogowe a efekt wizualny

Najczęściej stosowane są listwy przypodłogowe w kolorze ścian, a więc białe. Jeśli kolor ścian jest inny, zaleca się wykorzystanie listew o zbliżonej barwie albo takie, które nawiązują do samej podłogi. Weźmy również pod uwagę, że dzisiaj coraz częściej stawia się na kontrasty, a ozdobne listwy z frezami mogą być wręcz doskonałym dekorem. Projektanci potwierdzają, że coraz częściej stosuje się zestawienie białe listwy – ciemne drzwi, chociaż tradycyjnie te elementy powinny ze sobą współgrać. Jeśli stawiamy na listwy wykonane z naturalnego drewna, tak naprawdę możemy zamówić je wedle własnego projektu, o dowolnej barwie.

Dodaj komentarz