Dyskopatia – czy jesteś w grupie ryzyka?

dyskopatia leczenie

Dyskopatia to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa. Okazuje się, że chociaż może wystąpić nagle, wskutek urazu czy kontuzji, to jest to dolegliwość, na którą narażona jest szczególnie pewna grupa ludzi. Chodzi o osoby w podeszłym wieku, a wszystko przez naturalny proces starzenia się organizmu.

Czy dysfunkcji krążków międzykręgowych można zapobiec?

Dyskopatia, czyli potocznie zwane schorzenie krążków międzykręgowych może pojawić się nagle albo być następstwem wieloletniego rozwoju i osłabienia kręgosłupa. Co ciekawe, nie do końca możemy zapobiec tego rodzaju chorobie, której nierzadko następstwem i jedyną drogą wyleczenia są operacje kręgosłupa. Udaje się jednak wdrażać metody, dzięki którym dyskopatia może mieć łagodny przebieg, pojawić się później bądź też nie występować wcale. I chociaż nigdy nie ma pewności w ramach skuteczności wdrażanej profilaktyki, to jednak należy ją stosować, tym bardziej że przeważnie są to metody nieinwazyjne i skupiające jedynie zmianę codziennego funkcjonowania.

Osoby, które chciałyby zapobiec wystąpienia dyskopatii w przyszłości, powinny być aktywne fizycznie. Zaleca się uprawianie sportu chociażby hobbystycznie. Świetnie sprawdza się basen i pływanie, ale też gimnastyka, która może być przecież realizowana każdego dnia w domu. Jak jeszcze udaje się zmniejszyć ryzyko występowania schorzenia, jakim jest dyskopatia? Leczenie tej dysfunkcji będzie zbędne, gdy będziemy stosować dobrą dietę, zapobiegając tym samym nadwadze czy otyłości. Warto także wybierać pracę inną niż tylko siedząca, a jeśli nasze zawodowe obowiązki wykonujemy przy komputerze, należy robić częste przerwy i wykorzystać je na krótki spacer.

Oczywiście nie ma pewności co do pełnej skuteczności tychże metod. Z całą pewnością jednak wpłyną one korzystnie na kondycję i stan naszego kręgosłupa.

Dodaj komentarz