Czy wiesz, że zainteresowanie polskimi akademikami maleje? O ile jeszcze do niedawna chętnych na jedno łóżko było co najmniej kilku studentów, tak dzisiaj młodzi, którzy zaczynają edukację na uczelni wyższej, mają większy wybór w ramach miejsca do mieszkania.
Standardy w polskich akademikach
Nie da się ukryć, że akademiki, jakie funkcjonują przy państwowych uczelniach, są najtańszą formą mieszkania dla studentów, którzy nie mają możliwości pozostać w domu rodzinnym. To głównie ci, którym w codziennych dojazdach przeszkadza odległość. Niestety, akademiki nie cieszą się zbyt dobrą opinią, głównie ze względu na marne warunki. Rzadko funkcjonują te o standardzie hotelowych, chyba że są to akademiki prywatne, które oferują pokoje dla studenta. Warszawa może pochwalić się kilkoma takimi obiektami.
Z reguły w akademikach jeden pokój dzieli kilku studentów, toalety są na korytarzu. Lodówka jest wspólna, tak samo, jak cała kuchnia. Z całą pewnością nie można uznać, by takie miejsca charakteryzowały się znakomitą jakością. Niestety, nie ma w nich również dobrych warunków do nauki. Współlokatorzy mogą skutecznie zakłócać ciszę.
Alternatywa dla akademików
Na co powinien zdecydować się student, którego nie stać na samodzielne mieszkanie w stolicy, ale nie chce korzystać z wątpliwej jakości miejsca w akademiku? Może postarać się o pokój dla studenta. Warszawa to miasto, w którym funkcjonuje wiele agencji pośredniczących taki wynajem. Pokoje znajdują się w dobrych lokalizacjach, są w pełni wyposażone i nie kosztują dużo. Z całą pewnością samodzielne mieszkanie stwarza o wiele lepsze warunki do codziennego funkcjonowania w przebiegu całych studiów. Warszawa to zresztą niejedyne miasto, które oferuje tego rodzaju pokoje dla studenta. Gdańsk jest kolejnym.
Z tej opcji wynajmu lokum na czas studiowania korzystają nie tylko polscy studenci. To doskonałe rozwiązanie dla cudzoziemców, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Polski. Akademiki nie są w ich zasięgu, zresztą warunki tam panujące nie każdego satysfakcjonują. Pokój można natomiast wynająć przez agencję pośredniczącą, która zajmuje się niezbędnymi formalnościami.
Dobrym rozwiązaniem, z którego korzysta zresztą nawet co trzeci student, jest wynajem dużego mieszkania, by zamieszkać w nim wraz z innymi pobierającymi naukę na uczelni wyższej. To najczęściej nieruchomości z kilkoma sypialniami, wspólnym salonem, kuchnią i toaletą. Są nieco droższe, ale jeśli koszty rozłoży się na kilka osób, z powodzeniem udaje się utrzymać takie miejsce do życia w czasie studiowania.